Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu - Přeskočit dolu


Srst štěňat

Vývoji srsti u štěňat je ve standardu zcela oprávněně věnována velká pozornost. Wheaten je pozdně dospívající plemeno, platí to i o jeho srsti. Štěňata se rodí velmi  tmavá, často mají tmavou masku. Jejich srst je tvrdá a rovná. Postupně tmavá srst  odrůstá, ve dvou měsících stáří je už vidět světlá podrůstající srst. Černé konečky je možno ostříhat. Srst irského typu se vyvíjí velmi dlouho, až do dvou let věku psa, jak zmiňuje standard. Srsti je u mladých psů málo, je řídká a do jednoho roku může být i hrubá.

štěně

štěňata 3 měsíce

Na fotografiích vidíte typický vývoj orstění irského typu. Nezdá se vám, že se jistě vyplatí dát psovi a přírodě čas na její práci? Výsledkem vašeho čekání bude nádherná, jemná, vlnitá, lesklá srst se stříbřitým leskem, jak ji můžete vidět jen u typicky irských wheatnů. Při správné péči, přiměřeně častém koupání, ošetřování norkovým olejem a stříhání budete právem na svého irského wheatna hrdí.

štěňata 6 měsíců

štěňata v různém věku

Na fotce je krásně vidět vývoj srsti, vlevo Karla v 10 měsících, srst je již jemná, ale poměrně řídká a krátká. Uprostřed Pamppy, ve čtyřech měsících je srst stále hrubá, přiléhavá, tmavší. V pravo je Finn ve čtyřech letech, jeho srst je v nejvyšší kvalitě a kondici, typická.

Srst amerického typu je daleko hustší, většinou rovná, barva je různá od bílé až po aprikot, často s černou maskou. Vidíte to na fotce. Že se vám zdají atraktivní, štěňata jako medvídci? Na to bohužel sázeli i američí a angličtí chovatelé, na laický pohled. Docházelo a stále dochází k přílivu těchto nestandardních psů, kteří se neinformovaným majitelům líbí, jsou bohužel úspěšní i na výstavách u nekvalitních rozhodčích, kteří si nejsou jisti, jak má irský wheaten správně vypadat. Starobylé irské plemeno nesmí být zničeno jenom pro neznalost a módu. Jak řekla jedna chovatelka irského typu wheatna: "co bylo irské, musí irské zůstat". Je to hluboká myšlenka, která vystihuje současnou situaci v chovu wheatnů.

PF 2018 - 28.12.2017

Rok 2017 utekl jako voda. Byl pro mne a moje psy velice, velice rušný, až divoký.

Psát aktuality na web je čím dál více komplikované, poté, co jsem před dvěma lety neodolala a pořídila si F ... více...

Kniha o wheatenech

Přeskočit nahoru - Přeskočit k navigaci - Přeskočit k obsahu